Stretnutie s medveďom na turistike
Stretnutie s medveďom na turistike

Je potrebné sa obávať stretnutia s medveďom v prírode?

Bojíte sa medveďov? Sú medvede na Slovensku premnožené? A kde sa najčastejšie u nás vyskytujú? Čo robiť pri stretnutí sa s medveďom? Ako sa správať keď na vás zaútočí medveď? Bežať? Vyliezť na strom? Pomôže sprej na medvede? Na všetky tieto otázky a ešte ďalšie odpovieme cestou na vrch PLIEŠKA našom ďalšom vlogu.

Využili sme na to skoré ráno, pred prácou, aby sme vystúpili na vrch Plieška 1067m.n.m. ktorý ponúka krásne výhľady nielen na Černovú, či už pri východe alebo západe slnka. Cestu v dĺžke cca. 8,7km s prevýšením 720m zvládnete v pohodovom tempe za 4 hodiny. My sme vychádzali z parkoviska pred Kolibou dobrého pastiera v Čutkovskej doline. Opäť sa nám podarilo vychytať krásne počasie, hoci Ružomberok bol ponorený do hmly a oblakov a ranné vstávanie nebolo najpríjemnejšie, avšak ako odmenu sme si neskôr vychutnali našu obľúbenú rannú kávu v prírode.

AK CHCEŠ POZRIEŤ VIDEO, KLIKNI NA OBRÁZOK

A teraz k veci. Často sa nás naši kamaráti či followeri pýtajú, či sme sa už stretli niekedy s medveďom a ako by sme to prípadne riešili. Už známa odpoveď znie, že medveď všetko vyrieši za vás. Ale touto cestou sa nechceme uberať, keďže hory aj naše životy máme radi a chceme ešte naďalej prinášať nové a nové vlogy z našej krásnej prírody.

Ak chodíte na turistiku skoro ráno, alebo sa z nej vraciate neskôr večer, zväčšujete šancu na nečakané stretnutie a na veľký moment prekvapenia pre obe zainteresované strany. Ak sa do toho pripletú ešte mláďatá medvedice, potom sa veci značne komplikujú. Netreba to však brať všetko tak tragicky. Vo videu prinášame niekoľko údajov a štatistík, ktoré naznačujú, že vo väčšine prípadov medveď ostáva plachou šelmou, ktorá útočí len vtedy, keď ju prekvapíte a vojdete do jej bezprostredného teritória. Už len sa snažiť ostať v tej kategórii väčšiny prípadov. Jednoduchým spôsobom, ako medveďa neprekvapiť, je napríklad rozprávať sa počas turistiky, aj keď je skoro ráno, a Jankovi nie je do reči, lebo budík na túto túru mu zvonil už o 3:30. Nehovoriac o tom, že neskoro večer musel uspávať svojho synátora 🙂

Čo sa týka nás, hoci chodíme veľmi často takto skoro na turistiku ešte sme nemuseli nikdy utekať pred medveďom, alebo sa mu nejako špeciálne brániť. Ale ako sa hovorí, vždy je niečo po prvý krát, tak preto ako prevenciu nosíme so sebou sprej proti medveďom, ktorý môže pri bezprostrednom napadnutí medveďa na chvíľu zastaviť, odplašiť, čo dáva príležitosť na stiahnutie sa z bojového poľa, na ktorom by bol človek inak dosť v nevýhode. Takže, nebojte sa chodiť do hôr, ale vždy s rozvahou a obozretnosťou. A to nielen voči medveďom, ale niekedy stačí, že si nedáte pozor, napijete sa vody z lesnej studničky a už musíte bežať poza kríčky…

PLIEŠKA, 1067 m.n.m.

Toto video nie je len o medeveďoch

Na túto turistiku sme však nešli kvôli tomu, že sa chceme porozprávať len o medveďoch. Išli sme preskúmať kopček, na ktorý sa síce pravidelne pozeráme z našej kancelárie, ale nikdy sme tam neboli. Cesta z parkoviska v Čutkovskej doline na Pliešku je celkom dobre značená, no pre istotu je dobré mať vždy gpx trasy v mobilnej aplikácii alebo priamo v hodinkách. Preto ponúkame tú našu prejdenú trasu na stiahnutie. Ak si ju chcete prípadne upraviť, kliknite na obrázok a otvorí sa vám aplikácia mapy.cz, kde je celá pôvodná trasa vyznačená, ale dá sa zmeniť a následne stiahnuť vo formáte gpx.

Po výstupe na Pliešku sa nám ani do roboty nechcelo, tak tam bolo krásne. Až natoľko, že na miesto činu sme sa večer vrátili, aby sme pre vás zistili, ako je vidieť odtiaľ aj západ slnka. V galérii obrázkov si môžete vychutnať niekoľko ďalších záberov z videa a nechať sa inšpirovať na najbližšiu túru na našom krásnom Liptove.